Leidykla „Eugrimas“

Jūs esate čia: Pradžia » Archyvas » Amžiams atskirti nuo grožio

Amžiams atskirti nuo grožio

Katherine Boo  • Knygos aprašymas
  • Išsamiau

 

Tai tikra istorija apie skurdžiausius Mumbajaus miesto gyventojus, jų niūrią buitį ir skaudžius likimus. Autorė įtaigiai ir vaizdžiai dėlioja epizodus iš lūšnyno kasdienybės, leisdama viską stebėti iš labai arti, kartu išgyventi kiekvieną šių žmonių patirtį: nuo skausmo dėl karčios neteisybės iki mažų netikėtų pergalių džiaugsmo.
Apie autorę

 

Katherine Boo, The New Yorker žurnalistė, pastaruosius dvidešimt metų rašė reportažus apie vargšų bendruomenes, gyvendama kartu su jomis ir apmąstydama, kaip visuomenėje paskirstomos galimybės ir kaip žmonėms išbristi iš skurdo. Jos reportažai buvo apdovanoti MacArthurų fondo premija „Už talentą", National Magazine premija „Už ateities rašinius" ir Pulitzerio premija už tarnavimą visuomenei.

 

K. Boo išmoko rašyti pasakojimus dirbdama Washington City Paper. Ji taip pat dirbo redaktore The Washington Monthly ir beveik dešimt metų reportere ir redaktore Washington Post. Tai yra jos pirmoji knyga.

 


 

Rahulas buvo išmokęs verslumo iš savo motinos Ašos – moters, kurios Abdulo tėvai kiek prisibijojo. Ji buvo ištikima politinės Šiv Senos partijos narė, daugiausia tos partijos narių buvo hinduistai, gimę Maharaštroje, Mumbajaus valstijoje. Kadangi didžiajame Mumbajuje gyveno beveik dvidešimt milijonų žmonių, vyko nuožmi kova dėl darbo ir būsto, tad Šiv Sena kaltino imigrantus iš kitų valstijų, kad šie atima galimybes, teisėtai priklausančias čia gimusiems žmonėms. (Partijos steigėjas – aštuoniasdešimtmetis Balas Takerėjus pritarė Hitlerio etninio valymo programai.) Dabartinė opi Šiv Senos problema buvo apvalyti Mumbajų nuo imigrantų iš vargingų Indijos valstijų. Partijos priešiškumas miesto musulmonų mažumai buvo ilgalaikiškesnis ir nuožmesnis. Todėl Abdulo šeima – musulmonai iš vargingos Utar Pradešo valstijos – buvo dvigubai įtaresni.

Rahulo ir Mirčio draugystė pranoko etnines, religines ir politines skirtybes bei kliūtis. Mirčis kartais pakeldavo kumštį ir sušukdavo Šiv Senos pasisveikinimą: „Džai Maharaštra!" – kad prajuokintų Rahulą. Abu devintokai net ėmė supanašėti, nusprendę užsiauginti ilgus banguotus kirpčiukus ir nusibraukti juos nuo akių kaip filmų aktorius Adžajus Devganas.

Abdulas pavydėjo to artimumo. Vienintelis jo lyg ir draugas buvo benamis penkiolikmetis berniukas Kalu, oro uoste tuštinantis šiukšlių dėžes. Bet Kalu dirbdavo naktimis, kai Abdulas miegodavo, ir jie jau nebepasikalbėdavo.

Labiausiai Abdulas buvo prisirišęs prie savo dvejų metų broliuko Lalu, ir tai pradėjo jam kelti nerimą. Klausydamasis Bolivudo meilės dainų, jis galėjo tik patvirtinti, kad jo paties širdis yra pernelyg maža. Jis niekada per daug nesiilgėjo merginos, tad, nors buvo įsitikinęs, kad myli savo mamą, šis jausmas neužliedavo jo kaip didžiulis šuoras. Tačiau akyse sužvilgėdavo ašaros tik žiūrint į mažąjį Lulu, kuris buvo toks bebaimis, koks Abdulas – krūpčiojantis iš baimės. Išpampusios žiurkės apkandžiodavo jam skruostus, pakaušį.

Ką daryti? Kai sandėliukas tapdavo pernelyg prigrūstas, o taip nutikdavo pelningais mėnesiais, tokiais kaip šis, atliekos būdavo kraunamos lūšnelėje ir tada atsėlindavo žiurkės. Bet kai Abdulas palikdavo atliekas lauke, jas nudžiaudavo atliekų rinkėjai, o jis nepakentė du kartus mokėti už tą pačią šiukšlę."

 


 

„LŪŠNYNE SUNKU BUVO IŠSAUGOTI paslaptis. Aša suprato, kad sėkmingai išsaugotos paslaptys yra tam tikra valiuta. Žmonės galėjo ką nori kalbėti, kur ji išeina naktimis, ką ir su kuo veikia, bet kol jie jos nenutvėrė, ji pasirengusi viską neigti...

Dabar buvo jos keturiasdešimtasis gimtadienis – mėnulio pjautuvas kybojo žemai danguje, nelijo. Mandžu dalijo pyrago gabalėlius, pastūmė bulvių traškučius į šalį, o Aša apsikabino abu savo sūnus. Net jos vyras Mahadeo buvo šventiškos nuotaikos, išvyniodamas vieną dovaną, plastmasinę lobių skrynutę, pilną auksiniu popierėliu apvyniotų šokoladinių monetų.

– Tai turėtų būti tikros monetos, juk man keturiasdešimt, – pasakė Aša šypsodamasi ir atsikąsdama savo pyrago.

Vėl suskambo jos telefonas. Pastarąsias penkiolika minučių jis nuolat skambėjo, ir ji vis giliau jį nukišdavo į tamsiai mėlyno sario skreitą. Policininkas, vardu Vo, nekantravo ją pamatyti.

– Skubu? – netrukus paklausė Mandžu. – Tiek daug kartų skambina.

– Tai ta moteris, Rina, dėl shakha darbo, – melavo Aša. Šiv Senos moterų atšakos veikla. Po dešimties minučių ji neryžtingai pasakė: – Turbūt man reikia eiti.

– Ką? Pasakyk jai, kad tu negali, juk tai tavo gimtadienio šventė, – linksmai paliepė Mandžu, Ašai dar nespėjus atsiliepti telefonu.

– Negaliu, – tarė ji į ragelį. Stojo ilga pauzė. – Ne, neįmanoma. Rytoj? Supranti.... – Ilga pauzė. – Klausyk, aš...

Staiga ji atsistojo prieš veidrodį, pasipudravo skruostus talku, pasitaisė sarį, susišukavo tankius plaukus, braukdama juos atgal nuo veido. Veidrodyje matė, kaip jos vyras ir Mandžu žiūri į ją.

– Mano vėrinys turbūt atrodo kaip tikras, – nervingai tarstelėjo ji. – Šiandien traukinių stotyje vienas vyrukas man pasakė, kad nusiimčiau, nes dar kas pavogs. Ar žinojote, kad Gatkoparo turguje kalendra kainuoja tik penkias rupijas? Buvau nuėjusi pas draugę išgerti arbatos ir nespėjau į autobusą. Gera, šviežia kalendra, geresnė, nei mes gauname čia...

– Mama, – tykiai tarė Mandžu, – neišeik.

Vėl suskambo telefonas.

Aša atsiliepė:

– Taip, pasakiau, kad ateinu. Aš skubu. Bet kur?

Talko pudros pribiro ant mobiliojo telefono, nutekėjo žemyn jos kaklu. Ji prakaitavo. Vyro akyse sužibo ašaros.

– Mama, – pakartojo Mandžu, siekdama jos rankos, – prašau, mama.

Bet Aša išsisuko iš dukros glėbio, greitai nudrožė per aikštę, praėjo pro kelio berniukus vaizdo žaidimų salone, pro Hyatt viešbutį, nė nestabtelėdama tol, kol priėjo autobuso stotelę prie imperatoriškojo stiliaus Grand Marata viešbučio."


(Ištraukos iš knygos)

 


Dalintis

: Išsami informacija
Antraštė Amžiams atskirti nuo grožio
Paantraštė Gyvenimas, mirtis ir viltis Mumbajaus lūšnynuose
Autorius Katherine Boo
Vertėjas Nida Norkūnienė
ISBN 978-609-437-245-2
Leidimo metai 2014
Puslapių skaičius 252
Įrišimas Kieti viršeliai
Formatas 22x15x2,6
Svoris 420 g
Serija

Jus taip pat gali sudominti

9,99 €
7,99 €
Sutaupote: 2,01 €


Pristatymo mokestis Lietuvoje 2,99
Užsakymus nuo
14.99 € pristatome
NEMOKAMAI!

Turite klausimų?
(8 5) 273 3955

info@eugrimas.lt

Naujienlaiškis